Filtrační účinnost pro mikroorganismy závisí na velikosti daného mikroorganismu. Pro bakterie je filtrační účinnost vyšší než 99%, protože velikost bakterií se obvykle pohybuje mezi desetinami a desítkami mikrometrů. Například Escherichia coli dosahuje délky 2-3 μm a šířky 0,6 μm. Pro viry se filtrační účinnost pohybuje nad 99% dle posledních laboratorních testů NELSON LABORATORIES, USA.
Garant vývoje
doc. Mgr. Irena Lovětinská Šlamborová, Ph.D.
Konečně se volně nadechnete
díky differential pressure
Co je to differential pressure, neboli Dýchací odpor?
Dýchací odpor přes jakoukoliv masku či respirátor se měří pro výdech i nádech. Je klasifikován jednotkou Delta P a uvádí se v Pa/cm2 nebo mm H2O/cm2. Čím vyšší je Delta P, tím větší je dýchací odpor. Měření se provádí dle norem EN 14683 a PPE (EN 149:2001+A1:2009 / 7.16 Breathing Resistance)
Ochranné roušce Safety Nano Protect byly v Nelson Labs (viz přiložený dokument) naměřeny tyto hodnoty:
48,2 – 58,6 (Pa/cm2) a 4,9 – 6,0 (mm H2O/cm2)
Pro porovnání:
Respirátor FFP2
Nádechový dýchací odpor Delta P až 175 (Pa/cm2)
Výdechový dýchací odpor Delta P s ventilem až 110 (Pa/cm2)
Výdechový dýchací odpor Delta P bez ventilu až 145 (Pa/cm2)
Respirátor FFP3
Nádechový dýchací odpor Delta P až 350 (Pa/cm2)
Výdechový dýchací odpor Delta P s ventilem až 110 (Pa/cm2)
Výdechový dýchací odpor Delta P bez ventilu až 250 (Pa/cm2)
Chirurgická 3vrstevná maska
Nádechový dýchací odpor Delta P až 65 (Pa/cm2)
Výdechový dýchací odpor Delta P až 35 (Pa/cm2)
Zdroj :
Guidelines for Environmental Infection Control in Health-Care Facilities: Recommendations of CDC
BBN, Xincheng Science & Technology, Zhengzhou, China
Jak ovlivňuje dýchací odpor metabolický systém?
V několika publikovaných studiích se ukázalo se, že dýchání pomocí masky N95 brání plynné výměně vzduchu, a způsobuje zatížení metabolického systému. Problém distribuce kyslíku u respirátorů s vysokým dýchacím odporem se projevuje při několikahodinovém denním použití, které je pravidlem u zdravotnických pracovníků.
Zde je odkaz na studii provedené u těhotných zdravotních sester (asistentek) z roku 2015.
Studie
Respiratory consequences of N95-type Mask usage in pregnant healthcare workers—a controlled clinical study
Pearl Shuang Ye Tong,1 Anita Sugam Kale,1 Kailyn Ng,1 Amelia Peiwen Loke,1 Mahesh Arjandas Choolani,1 Chin Leong Lim,2 Yiong Huak Chan,3 Yap Seng Chong,1 Paul Anantharajah Tambyah,4 and Eu-Leong Yong4
Link: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4647822/
POPIS
Základem ochranné roušky je čtyřvrstvá bariéra proti mikroogansimům
Nanovrstva na bázi polymeru z PVDF je tvořena hustou síti nanovláken o průměrné tloušťce 50 nm. čtyřvrstvý laminát s nanovlákennou vrstvou poskytuje vysokou filtrační účinnost proti různým mikroorganismům, alergenům (například pylu), plísním a prachovým částicím s nižším tlakovým spádem (odporem při dýcháni), respektive s vyšší prodyšnosti materiálu, což zajišťuje komfort při dýcháni.
Tento čtyřvrstvý sendvičový laminát. který tvoří základ ochranné roušky, představuje velmi dobrou mechanickou bariéru pro výše uvedené prachové částice a mikroorganismy. Ochranná rouška byla testována ve Výzkumném ústavu bezpečnosti práce - ZL Praha, kde byly provedeny zkoušky podle ČSN EN 149+Al.
Ochranná rouška je podle výsledků zkoušky odolná proti teplotním změnám a nevykazuje žádné mechanické nedostatky. Měřené hodnoty koncentrace oxidu uhličitého ve vdechovaném vzduchu jsou v podlimitních hodnotách.
Filtrační účinnost materiálu je u alergenů 99%. u prachových částic Pl 99%. u prachových částic PM2, 5 al 100%. Filtrační účinnost pro mikroorganismy závisí na velikosti daného mikroorganismu. Pro bakterie a viry je filtrační účinnost více než 99,9%, dle posledních testů v Nelson Laboratories, USA.
Podle výše uvedených výsledků je ochranná rouška pro spotřebitele naprosto bezpečná s vysokou filtrační účinnost proti různým mikroorganismům. alergenům. plísním a prachovým částicím s nižším tlakovým spádem.